Víte, co značí jednotlivé kontrolky v autě?

Kontrolky v autě vlastně vidíme každý den. Mezi kontrolky totiž můžeme řadit i ty základní, které pro nás neznačí žádnou závadu. Může to být například kontrolka zatažené ruční brzy nebo kontrolka, která značí, že jsme již na rezervě našeho paliva. Jiné kontrolky se nám ale rozsvítí jednou za čas a nemusí vždy znamenat nic příjemného. Ve většině případů vám váš vůz signalizuje, že není něco v pořádku. U některých se jedná pouze o banalitu, kterou vyřešíte i vy sami, pokud jste trochu zručnější, u některých vás ale nemine návštěva servisu. Některé vám dokonce signalizují, že není dobrý nápad pokračovat v jízdě a měli byste auto odstavit a spolehnout se na odtahovou službu.

auto

Kontrolka teploměru

Pokud se vám červeně rozsvítí kontrolka teploměru, signalizuje problém s chladící kapalinou. Většinou se tak stává, pokud je kapaliny nedostatek. V takovém případě nepokračujte v jízdě, ale kapalinu dolejte po vyznačenou rysku, nebo alespoň nad rysku značící minimum. Pokud potřebujete vyměnit čidlo teploty vody a sháníte cenově dostupnou variantu čidla pro značku Škoda, podívejte se na čidlo 03f919501b.

Kontrolka nabíjení

Tato kontrolka vám běžně svítí při startu a je to tak v pořádku. Pokud se ovšem rozsvítí během jízdy, signalizuje problém s nabíjením. Alternátor nevyrábí proud. I hned vypněte všechny elektrické přístroje, jako je rádio či klimatizace a zamiřte do servisu.

auto

Kontrolka oleje

Toto je jedna z nejobávanějších kontrolek. Pokud se vám rozsvítí, i hned zastavte. Zkontrolujte hladinu oleje. Pokud je pod ryskou, dolijte ho. Jestli však olej k dispozici nemáte, zavolejte odtahovou službu. V žádném případě nepokračujte v jízdě. Mohli byste nenávratně poškodit motor, což by vás mohlo vyjít i na několik desítek tisíc.

Kontrolka motoru

Kontrolka, která hodně řidičů trápí navzdory častým návštěvám servisu. Pokud se vám rozsvítí, značí to problém s emisním systémem vozidla. Pokud vám bliká, značí problém s vašim katalyzátorem. Obě dvě varianty vyžadují zásah servisu.