Měli jste rádi chemii?

Jen asi málokdo měl na základní škole rád chemii. Spousta chemických prvků, kde jsme se museli naučit značku prvku, latinský název, pak chemické sloučeniny, rovnice. Možná tak ještě pokusy byly zajímavé, ale jinak to byla jen spousta teorie. Přesto ale každý z nás s alespoň něco o chemických prvcích ví.

Kyslík.

Asi není nikdo, kdo by nevěděl, že bez kyslíku bychom dlouho nepřežili. Kyslík dýcháme ze vzduchu, který je sloučeninou kyslíku a mnoha dalších prvků, ale tělo si umí kyslík ze vzduchu vzít a zbytek opět vydechneme do prostoru.

voda

H2O čili voda.

Možná si nepamatujete jediný chemický vzorec, ale značku vody určitě znáte. Voda je opět něčím, bez čeho se nic živého na Zeměkouli neobejde. Voda je živel, ale potřebujeme ji.

H2SO4

Kdo by neznal kyselinu sírovou. Na základní škole nás strašili, jak je nebezpečná, ale už nám neřekli její velký význam při výrobě oceli, kdy kyselinou sírovou používáme pro proces moření, který zbavuje právě vyrobené plechy z oceli nečistot a poskytuje ji ochranu před zrezavěním ještě dříve, než z nich něco vyrobíme.

Chlor.

Chlor je dezinfekční prvek. Každá uklízečka ví přesně jak voní, či spíše smrdí. Dezinfikujeme jím i pitnou vodu, ale obsah chlóru ve vodě je jen mizivý a chlór rychle z vody vyprchá. Chlór využíváme i k dezinfekci bazénové vody. Chlorové tablety do bazénu https://www.chlorito.cz/chlorove-tablety-pomalurozpustne vám zajistí průzračně čistou vodu. Nebo si vzpomeňte na typický zápach, který vás udeří do nosu, kdy vejdete do aquaparku. Ano, to přesně je chlór.

chemie

Arzén.

Kdo by z detektivek neznal tento prvek. Nevíme, jak vypadá, nepamatujeme si jeho značku, ale víme, že v mnoha detektivkách jej vrah použil se stoprocentní úspěšností. Chemie může být zábavná, ale na základní škole je to jeden z těch těžších předmětů, pokud ji učitel neučí zajímavou formou a neukazuje žákům chemické pokusy.

Publikováno v Nezařazené