Když si lidé pořizují bazén, měli by myslet i na to, jak drahý bude jeho provoz. Konkrétně jde o to, propočítat spotřebu elektrické energie pro běh bazénové filtrace a dále např. spotřebu přípravků bazénové chemie. Na jednu věc se však poměrně často zapomíná, a sice na spotřebu vody. V naší zeměpisné šířce se většinou bazény zazimují, pokud nejsou v zimě vytápěné a nejedná se o provoz vnitřních zastřešených bazénů. Část vody se před ukončením koupací sezóny vypustí, ale to není zdaleka vše, kde dohází k úbytku vody v nádrži. Voda se z bazénu také odpařuje.
Odpařování vody je přirozený přírodní proces, jemuž nelze zabránit, ovšem v případě zahradních bazénů existuje řešení, jak jej výrazně zmírnit. A sice docela obyčejnou krycí bazénovou fólií. Možná vás napadá, proč se zabývat takovými malichernostmi, vždyť se jedná jen o pár litrů vody, a při současné ceně vodného a stočného je to zanedbatelná částka. Pak zkuste počítat s námi:
V průběhu 24 hodin se z bazénu o rozměrech 7 x 5 metrů vypaří přibližně 150 litrů vody. To je sice přibližně objem jediného středně velkého akvária, jenže vynásobte si toto množství počtem dnů, kdy je bazén v provozu, a dostanete se na zajímavá čísla. Například je-li bazén využíván od května do září, což je přibližně 5 měsíců, za tu dobu se vypaří do ovzduší 23 kubíků vody. Při ceně vodného a stočného 110 Kč za kubík je to celkem 2 530 Kč. Za pět let provozu takového bazénu doslova vyhodíte téměř 13 tisíc korun. Nebylo by tedy lepší pořídit krycí bazénovou fólii, která vypařování vody brání, a navrací vysráženou vodní páru zpět do bazénu?
Bazénové krycí fólie navíc šetří i bazénovou chemii a náklady na provoz filtračního čerpadla, protože omezují spad nečistot na hladinu, jako je prach, zemina, kousky trav, listí stromů, hmyz atp. Není to tedy investice, která by měla pouze zanedbatelnou účinnost, anebo by šlo pouze reklamní trik, jak utratit co nejvíce peněz v rámci bazénového příslušenství.