Jaká byla první aplikace pro mobilní telefony

Prakticky nezbytnou součástí dnešních mobilních telefonů jsou i nejrůznější aplikace. Bez nich si jej už prakticky neumíme představit. Může se jednat o hry, programy na psaní, poslouchání hudby, ale i spoustu dalšího. Je však jasné, že tomu tak ne vždy bylo. Ti starší si jistě vzpomenou na první mobily, které sloužily skutečně jen pro volání a měly pouze klávesnici a malý displej. Přesto stály (na tu dobu) skutečně velké peníze. V té době se samozřejmě o aplikacích nikomu ani nesnilo.

 

moderní mobil se spoustou aplikací

 

Je tedy dobré se podívat, která byla vlastně ta první. Koneckonců, právě ona znamenala začátek nové éry, kdy telefon nemusí být používán pouze ke svému hlavnímu účelu, tedy volání či psaní SMS. Možná vás to překvapí, ale v mobilech ji najdeme dodnes. Je také mnohem starší, než si většina z nás dovede představit. Samozřejmě se nejedná o složitou aplikaci. Mobily v té době by takový program nezvládly. Jedná se o klasickou kalkulačku. Tu najdeme již ve starších typech mobilů, a je nainstalovaná i v těch nejnovějších.

 

aplikace existovaly již ve starších modelech

 

Samozřejmě vyvstává otázka, zda ji skutečně můžeme považovat za aplikaci. Zde je tedy potřeba tento termín definovat. Pokud to zjednodušíme, jedná se o program v mobilním telefonu, který umožňuje přístroj využívat jiným způsobem. A je potřeba říci, že to kalkulačka rozhodně splňuje.

 

Jinou otázkou pak je, jak často je právě ona používána, ať už v minulosti nebo v současnosti. Zde je potřeba říci, že ačkoliv rozhodně měla své uplatnění, její používání nebylo v minulosti až tak jednoduché. Čísla šlo samozřejmě zadat poměrně snadno, avšak navolení matematické operace bylo složitější. Proto také většina lidí dávala přednost té klasické.

 

Dnes je její používání samozřejmě mnohem jednodušší. Také má podstatně více funkcí. Díky tomu již klasickou kalkulačku má jen málokdo. Dá se v podstatě říci, že ji mobilní telefon téměř úplně nahradil. A rozhodně to není jediný přístroj, který podobný osud potkal.