Měření teploměrem



Zde je to jasně dáno, ale i tady mohou vzniknout nesrovnalosti. Ne teplotou, která tam je, ale tou pocitovou. Každý člověk je tak trošičku jiný a co je pro jednoho sladké, nemusí být pro druhého. Takže když pustíme vodu z kohoutku, může se stát někomu méně studená a jinému více, například. Ani teplou vodu si nepouští nikdo stejně, někdo více někdo méně. Můžete to někdy poznat i sami na sobě. Na ruce je voda studená, ale k pití je jen vlažná. Podobná situace nastává každý rok v bazénu, ve kterém se všichni koupou, aby unikli horku letních dnů. Takový skok do čisté a chladivé vody je poměrně příjemnou záležitostí, ale když se na to podíváme podrobně, ne zase pro každého.

čistá voda

Je to opět o té pocitové teplotě. Jistě jste nesčetněkrát zažili, že jeden tvrdí, že je voda studená a druhý vedle něj že je zase teplá. A mohou být v bazénu skutečně těsně vedle sebe. Jenže to každý posuzuje z jiného hlediska. Ty ve své podstatě vyrábí náš mozek, aniž si to člověk uvědomuje. Snaží se nás ochránit, a proto nám sugeruje něco, co je nám příjemnější, než aby volil variantu skutečnosti. Klasickým příkladem může být tvrzení, že je večer voda teplejší. Není, tedy ne natolik, abyste to poznali jen tak. Je to dáno tím, že už nesvítí na tělo slunce, a je chladnější vzduch.

pod vodou

Pokožka je tím pádem o něco málo studenější, a proto když člověk vleze do vody, zdá se mu tato teplejší než za plného slunečního svitu. Ale dosti teorie a jdeme na praxi. To vše si můžete snadno ověřit, když si objednáte bazénový teploměr. Výběr je jen na vás. Můžete mít jen obyčejný do stokoruny, ale také z nějakými vychytávkami, který je o něco málo dražší. Důležité je však to, že tím utnete debaty o tom, zda je voda teplá nebo studená. Změříte si ji kdykoli a kdekoli na kterémkoliv místě bazénu a můžete pak přinášet rozumnou argumentaci k debatám o teplotě vody ve vašem bazénu.